Leagues

Vikingland Curling Club plays on Wednesday nights at Runestone Community Center (West Rink) in Alexandria, MN.

2015-16 MEMBERSHIP & LEAGUE SIGN UP:
RETURNING & NEW MEMBERS – Please download and complete the membership form.
MEMBERSHIP FORM.

VCC Handbook Everything you wanted to know about rules and etiquette!

All members & guests must have a participant release on file at the club.
Adult Participant ReleaseMinor Participant Release

2016 PLAYDOWNS BRACKET: View Bracket (printable)

Wednesday March 2nd Draws:
Setup: Dumm/Handle Vandals
Cleanup: Rauk
Open Draws
5:30 PM Sheet A Bever vs Boys are Back
5:30 PM Sheet B Dumm vs Bronze
5:30 PM Sheet C Moore vs Handle Vandals
5:30 PM Sheet E The Outsliders vs Caps
       Banquet: Pizza provided by club at 7:30pm
8:15 PM Sheet A Open vs Open
8:15 PM Sheet B NWB vs Bad Boys
8:15 PM Sheet D Bonspiel Jovi vs Sleepers
8:15 PM Sheet E Open vs Open

Playdown Draws
5:30 PM Sheet D Pederson vs Threinen
8:15 PM Sheet C Rauk vs Winner of 33
10:15 PM Sheet B         vs

2016 VCC Playdowns v2
2015-16 Wednesday Night League:  VIEW League Schedule & Results
Wednesday Night League Began: October 28th, 2015
* If you would like to join a league contact us at: info@vikinglandcurling.org

Standings20160127

 

 

 

 

 

OPEN CURLING — All are welcome! 

Sign up!  New Year’s Eve Curling December 31st at 6:00 pm – 11:59pm – Cost: $10/non-members

2014-15 PLAYDOWNS BRACKET: View Bracket

2014-15 Wednesday Night League:
View Schedule & Results

2013-14 PLAYDOWNS BRACKETView Bracket
2013-14 League Schedule, Results and Standings: View Results

2013-14Rinks (1-Bad Boys)

2014 Club Champions – Gold Medal – Bad Boys Rink: Scott Quitmeyer, Larry Bartl, Dan Rooney, Fritz Bukowski, Mike Schmitz (not pictured)

2013-14Rinks (2-Sleepers)

2014 Silver Medal – Sleepers Rink: Dave Watkin, Terri Lee, Nancy & Dave Bittmann

2013-14Rinks (3-Dumm)

2014 Bronze Medal – Dumm Rink: Bob Friederichs, Lyle Holsher, Les Zimmerman, Brad Dumm

2013-14Rinks (4-Threinen)

2014  4th Place – Threinen Rink: Erin Gillie, Dave Kent, Joyelle Threinen, Scott Threinen

2012-13 PLAYDOWNS BRACKET: View
2012-13 League Schedule, Results and Standings: View

2012-13Rinks (1-Timmerman)

2013 Club Champions – Gold Medal – Timmerman Rink: Chris Dahlke, Josh Boyer, Scott Threinen, Eric Timmerman, Dan Hilback (not pictured)

2012-13Rinks (2-Johnnies)

2013 Silver Medal – Johnnies Rink: Alex Boyd, Jimmy Crea, Josh Oestreich, Erik Dietz

2013 Bronze Medal – Rock Solid Rink – Andy Siira, Jason Lattimer, Lars Nelson, Chris Dahlke (no image)

2012-13Rinks (4-Dumm)

2013 4th Place – Dumm Rink: Steve Atwood, Brad Dumm, Les Zimmerman, Jake Capistant, Lyle Holscher (not pictured)

2011-12 League Playdowns Bracket: View

2012 Club Champions – Gold Medal – Dittberner Rink: Craig Erickson, Chris Erickson, Lori Zmuda, Troy Dittberner

2012 Silver Medal – Timmerman Rink: Eric Timmerman, Dan Hilback, Josh Boyer, Scott Threinen

2012 A Division 3rd-Rock Solid Rink

2012 Bronze Medal – Rock Solid Rink: Twyla Anderson, Lars Nelson, Dennis Cuchna, Jason Lattimer

2011-12 League Seeding Bracket: View 
2011-12 League Schedule and Results: View