Leagues

Vikingland Curling Club plays on Wednesday nights at Runestone Community Center (West Rink) in Alexandria, MN

OPEN CURLING – All are welcome! 

Dates not scheduled-
Cost: $12/guest/event; Free for members 

Guest instruction & curling $25/person

Sign Up!
Open Curlng

MEMBERSHIP: Membership Form 

VCC Handbook  has everything you wanted to know about rules and etiquette! 

2019-20  Wednesday Night League:  League Starts Nov. 6th

All members & on ice guests must have a participant release on file.
Adult Participant Release
Minor Participant Release

2019-20 Rink & Alternates

 

LEAGUE SCHEDULE  2019-20 Leagues Full Schedule & Results

2/19/20 Wed. League Championship Playdown Draws
Setup & Stones (5:20pm): Branch & Curl Up With A Good Rock
Cleanup: The Outsliders

Draw Time/Sheet    Standing/Rink 
01      6pm A           16 Natural Curl vs 17 Rauk
02      6pm B           13 Bonspiel Jovi vs 20 Curl Up with A Good Rock
03      6pm C           15 Jonas Gumby vs 18 Branch
07      6pm D           7 Curl Jam vs 10 The Bickersons
08      6pm E           6 Nelson vs 11 Bad Boys
14      8:15p A         Loser 2 vs Loser 8
05      8:15p B         8 Wieweck vs 9 Dumm
06      8:15p C         5 The Ice is Right vs 12 Threinen
04      8:15p D         14 Rock Heads vs 19 The Outsliders
13      8:15p E         Loser 1 vs Loser 7

1 Caps Curling Crew Bye
2 Stone Soup Bye
3 Stone’s Throw Bye
4 Taken for Granite Bye

League Standings:

 

2013-14Rinks (1-Bad Boys)

2014 Club Champions – Gold Medal – Bad Boys Rink: Scott Quitmeyer, Larry Bartl, Dan Rooney, Fritz Bukowski, Mike Schmitz (not pictured)

2013-14Rinks (2-Sleepers)

2014 Silver Medal – Sleepers Rink: Dave Watkin, Terri Lee, Nancy & Dave Bittmann

2013-14Rinks (3-Dumm)

2014 Bronze Medal – Dumm Rink: Bob Friederichs, Lyle Holsher, Les Zimmerman, Brad Dumm

2013-14Rinks (4-Threinen)

2014  4th Place – Threinen Rink: Erin Gillie, Dave Kent, Joyelle Threinen, Scott Threinen

2012-13 PLAYDOWNS BRACKET: View
2012-13 League Schedule, Results and Standings: View

2012-13Rinks (1-Timmerman)

2013 Club Champions – Gold Medal – Timmerman Rink: Chris Dahlke, Josh Boyer, Scott Threinen, Eric Timmerman, Dan Hilback (not pictured)

2012-13Rinks (2-Johnnies)

2013 Silver Medal – Johnnies Rink: Alex Boyd, Jimmy Crea, Josh Oestreich, Erik Dietz

2013 Bronze Medal – Rock Solid Rink – Andy Siira, Jason Lattimer, Lars Nelson, Chris Dahlke (no image)

2012-13Rinks (4-Dumm)

2013 4th Place – Dumm Rink: Steve Atwood, Brad Dumm, Les Zimmerman, Jake Capistant, Lyle Holscher (not pictured)

2011-12 League Playdowns Bracket: View

2012 Club Champions – Gold Medal – Dittberner Rink: Craig Erickson, Chris Erickson, Lori Zmuda, Troy Dittberner

2012 Silver Medal – Timmerman Rink: Eric Timmerman, Dan Hilback, Josh Boyer, Scott Threinen

2012 A Division 3rd-Rock Solid Rink

2012 Bronze Medal – Rock Solid Rink: Twyla Anderson, Lars Nelson, Dennis Cuchna, Jason Lattimer

2011-12 League Seeding Bracket: View 
2011-12 League Schedule and Results: View

Sign Up!

Add New